Osada Pruska, Piotr Łukaszewicz

OFERTA

  • Zwiedzanie obiektu
  • Zajęcia edukacyjno-rekreacyjne
  • Noclegi w warowni
  • Tradycyjna kuchnia regionalna
  • Imprezy plenerowe
  • Jazda konna
  • Łucznictwo

Nieskażone miejsce, spokój i cisza przyciągają turystów. Bardzo ważną rzeczą jest możliwość poznania własnych korzeni nie tylko z podręczników, ale również na podstawie eksponatów, oraz możliwość poczucia bycia w dawnej historii.

Osada Jaćwiesko-Pruska w Oszkiniach, na pograniczu polsko-litewskim – to kamienno-drewniany kompleks odwzorowujący dawny gród Jaćwingów. Zrekonstruowany dzięki wieloletnim wysiłkom pana Piotra Łukaszewicza gród prezentuje wiele aspektów ówczesnego życia: wierzenia (kamień mocy!), założenia obronne, budynki mieszkalne i gospodarcze, codzienne życie. Jest to jedyny w swoim rodzaju obiekt, gdzie można się prawdziwie przenieść w czasie i przestrzeni, zobaczyć i poczuć, jak w XII-XII wieku żyły plemiona Bałtów.

W osadzie prowadzone są zajęcia edukacyjno-rekreacyjne, połączone z kultywowaniem zwyczajów jaćwieskich. Turyści mogą spróbować życia w spartańskich warunkach: nocować w chatach zbudowanych z bel na zrekonstruowanych drewnianych łożach pod przykryciem ze skór, oraz przygotowywać potrawy na kamiennych paleniskach. Celem twórcy osady, Piotra Łukaszewicza, jest ocalenie pamięci o pradawnych mieszkańcach tych ziem, dlatego nieustannie wzbogaca swoje dzieło, gromadzi wiedzę historyczną o tych terenach. Właściciel osady utożsamia się z Bałtami, uważa, że w jego żyłach płynie krew litewsko-prusko-jaćwieska. Oprowadzając wycieczki, barwnie opisuje ówczesną rzeczywistość. W ten sposób pragnie ocalić pamięć o swoich wojowniczych przodkach.

Uruchomienie Centrum rekreacji i wypoczynku z zachowaniem dziedzictwa historycznego pod nazwą „Osada Jaćwiesko-Pruska” w miejscowości Oszkinie (gmina Puńsk), jury „Sposobu na Sukces” uhonorowało Nagrodą II stopnia w ramach Inicjatyw na rzecz rozwoju społeczności lokalnych.

Adres: Oszkinie 42, 16-515 Puńsk
Telefon: 87 516 12 35, 603 977 637
E-mail: tvankste@o2.pl
Strona www: http://osada.prusaspira.org

Aktualne ceny proszę sprawdzić u właściciela obiektu.

<< Powrót do: Spiżarnia Litewska

RestauracjaEdukacjaNoclegi